Diğer Sporlar - Dünya - 3 hafta ago

LGBTİ+ örgütleri, Olimpiyat Oyunları öncesi Japon hükümetini ayrımcılıkla mücadele yasasını kabul etmeye çağırdı

Yaklaşık 100 insan hakları ve LGBTİ+ örgütü, Japon Hükümeti’ni ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları öncesi ülke çapında ayrımcılığı yasaklayan yasayı kabul etmeye çağırdı.

Tokyo Büyükşehir Hükümeti, 2018’de LGBTİ+’ları korumayı amaçlayan ayrımcılık karşıtı bir kararname kabul etmişti. Buna karşılık Japonya Hükümeti ise aynı veya buna benzer bir yasayı henüz kabul etmiş değil. Bu sebeple diğer eyaletlerdeki LGBTİ+ taraftar, sporcu ve ziyaretçiler, 2021’e ertelenen Olimpiyat Oyunları sırasında Tokyo’nun ayrımcılıkla mücadele yönetmeliği kapsamında korun(a)mayacak.

Sindonews’te yer alan habere göre bu durumu protesto eden insan hakları örgütleri, bu yasanın ülke genelinde yürürlüğe girmesi için bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.

Japonya‘daki 100 LGBTİ+ örgütünün bir şemsiye kuruluşu olan Japan Alliance for LGBT Legislation’ın (LGBT Yasası için Japonya İttifakı) eş temsilcisi Yuri Igarashi, Olimpiyat Oyunları’nın ertelenmesinin Shinzō Abe için bir fırsat olduğunu söyledi.

İgarashi, “Erteleme, Japonya’daki herkesin yararına olacak tedbirleri yürürlüğe koymak ve bunları tanıtmak için bir fırsat” ifadelerini kullandı.

Bu sebeple İnsan Hakları İzleme Örgütü de dahil olmak üzere gruplar, protestolarında bu yasanın eksikliğine vurgu yaptı.

“Şimdi LGBTİ+’lar ile dayanışma zamanı”

Gruplar, Tokyo’da yürürlükte olan ayrımcılık karşıtı yasanın, koronavirüs salgını nedeniyle 2021’e kadar ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları‘na ev sahipliği yapacak diğer Japon illerinde uygulanamayacağını belirterek hükümete ve Olimpiyat Oyunları yönetimine çağrı yaptı.

Japonya, LGBTİ+’lar konusunda Asya’daki diğer ülkelere oranla daha eşitlikçi ve özgürlükçü olarak bilinse de ülke genelinde LGBTİ+’ları koruyacak bir mevzuat mevcut değil.

Olimpiyat Oyunları “Olimpiyat Antlaşması” adı verilen mevuzat kapsamında oyunlarda cinsel yönelim temelli ayrımcılıklar da dahil olmak üzere her türlü ayrımcılığı yasaklıyor.

Athlete Ally Vakfı’nın kurucu ve genel başkanı Hudson Taylor:

“Olimpiyatların, sporcu ve taraftarları, inandıkları şeyler için harekete geçirme gücünü tarih boyunca gördük. Bunun en büyük örnekleri ise 1968’de ırkçılığı protesto eden Tommie Smith ve John Carlos ile 2014’te İlke 6 kampanyası.

“Spor, bize birlikte durduğumuzda daha güçlü olduğumuzu öğretiyor ve şimdi küresel spor topluluğunun Japonya’daki LGBTİ+ topluluğu ile dayanışma içinde olma zamanı.” (ASK)

İlke 6 kampanyası hakkında
İlke 6 kampanyası, 10 maddelik Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin 6. sıradaki maddesidir ve “Emek” kavramını ifade eder. Bu madde ulusal hukukta ırk, renk, cinsiyet, din, siyasi görüş, ulusal çıkar, sosyal köken, yaş, engellilik, HIV / AIDS durumu, sendika üyeliği ve cinsel yönelimi yasaklar. (UN Global Compact)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir