Dünya, Futbol

LGBTİ+ bayrağı yakan futbolcuların lisansı iptal edildi

Alan Savunması

LGBTİ+ bayrağı yaktıkları gerekçesiyle Utah’ta bir lisenin okul futbol takımında yer alan iki öğrencinin öğrencilik kayıtları ve futbolculuk lisansları iptal edildi.

ABD’nin Utah eyaletinde bulunan Kearns Lisesi’nden iki öğrenci, sosyal medyadan düzenledikleri canlı yayında LGBTİ+ hareketinin simgesi olan gökkuşağı bayrağını ateşe verdi. Bu esnada öğrencilerin ”eşcinsellere ölüm” sloganları attığı öğrenilirken, olayın ortaya çıkmasının ardından öğrencilerin kayıtları donduruldu.

Okulun lise futbol takımında da yer alan öğrencilerin futbolculuk lisansları da iptal edildi. Konuyla ilgili konuşan okul futbol takımı koçu Matt Rickards, öğrencilerin bunun sonucuna katlanmaları gerektiğini belirtirken, ”programımızda böyle kişi ve olaylara yer yok. Bunları tolere etmeyeceğiz” dedi.

Rickards’ın ardından okul yönetimi de konuyla ilgili bir bir açıklama yaptı. ABC News‘e konuşan okul sözcüsü Ben Horsley, gördükleri her yerde nefret ve bağnazlığı kınamaları gerektiğini söylerken ”olayın şaka amaçlı mı yoksa LGBTİ+ bireylere karşı ciddi bir tehdit oluşturmak için mi yapıldığını öğrenmeye çalışıyoruz. Ancak her ne sebeple olursa olsun endişe verici ve kabul edilemez bir olay” ifadelerini kullandı.

Olayın mide bulandırıcı olduğunu da sözlerine ekleyen Horsley, LGBTİ+ bireylere yönelik tutumlarının değişmesi adına bahsi geçen öğrencileri duyarlılık eğitiminden geçireceklerini söyledi.Outsports
Fotoğraf: Getty Images

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

2240 kere okundu.

...
Rabia Karaca: “Başörtülü olduğum için tepki alıyorum”

2195 kere okundu.

...
Kadın kick boksçular, Dünya Şampiyonası’na damga vurdu

2145 kere okundu.