Dünya - Eylül 22, 2019

Küçükçekmece’de kadınlar Seher Hudayari için sahaya çıktı

Akdeniz Nurçelikspor ile Ozanlargücü SK kadın futbol takımları, İran‘da erkek kılığında maç izlediği tespit edilince yargılanan ve bunu protesto etmek için hayatına son veren Sahar Khodoyari anısına bir futbol maçında karşı karşıya geldi.

Kadınların stadyuma girişinin yasak olduğu İran‘da erkek kılığında maç izlediği tespit edilince yargılanan ve bu kararı protesto etmek için mahkeme önünde kendisini yakarak hayatına son veren kadın taraftar Sahar Khodoyari için Küçükçekmece’de özel bir maç düzenlendi. Küçükçekmece Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kemal Aktaş Stadyumu’nda düzenlenen maçta Akdeniz Nurçelik Spor ve Ozanlar Gücü Spor kadın futbol takımları, Hudayari ile beraber ayrıca görmezden gelinen tüm kadınlar için sahaya çıkıp ter döktü.

Bu anlamlı maça CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi de katıldı. Maç öncesi oyuncuları tek tek selamlayan Başkan Çebi, oyuncularla hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi. Maçı izlemek için binlerce taraftar stadı doldurdu. Takımlar sahaya ellerinde ‘bir kişi daha eksilmeyeceğiz’ ve ‘asla yalnız yürümeyeceksin’ pankartlarıyla çıktı. Dostluk maçına destek ve ilgi büyük oldu.

“Kadınların yaşam, hak, eşitlik mücadelesi tarihimizin en eski ve köklü mücadelesidir”

İran’da kadınların milli maçlar düzeyinde stadyuma girme hakkı elde etmesini böyle bir emeğin ilk adımı olarak gördüğünü dile getiren Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Bizler kadın erkek eşitliğine bütün dünyada inanan insanlarız. Herkes eşittir, herkes bütün haklardan eşit derecede istifade eder. Kadınların yaşam, hak, eşitlik mücadelesi tarihimizin en eski ve köklü mücadelesidir. Bu topraklarda kadınlar hakları için her daim mücadele etmiştir. İran’da 40 yıldır uygulanan kadınların stadyuma girme yasağı, bir genç kadının isyanı ile hayatına sebep oldu. Biz gönül verdiği takımın renginden dolayı onu ‘mavi kız’ olarak tanıyoruz. Seher Hudayari’nin sesine tüm dünyadan ses geldi ve İran spor bakanı kadınların futbol yasağının kaldırıldığını duyurdu. Her ne kadar bu duyuru sadece milli maçlar düzeyinde olsa dahi ilk adım için bu verilmiş olan emeğin bir karşılığı olarak görüyorum “ ifadelerini kullandı.

“Tüm dünyada kadınların var olma mücadelesine ‘biz de varız’ mesajını verdiğimiz gündür bugün”

Hayatları, hakları ve kazanımları için mücadele eden tüm kadınlar adına burada olduklarını vurgulayan Başkan Çebi, “Bugün burada sadece mavi kız için bir arada değiliz. Hayatları, hakları ve kazanımları için mücadele eden tüm kadınlar için burada olduğumuzu ifade etmek isterim. Bizim için sadece bir futbol maçı olmadığından buradayız. Tüm dünyada kadınların var olma mücadelesine ‘bizde varız’ mesajını verdiğimiz gündür bugün. Cuma günü kaybettiğimiz, hepimizin hayatına umut tohumları bırakan Neslican Tay’ı da anmak istiyorum. Mekanı cennet, yeri aydınlık olsun“ şeklinde konuştu.

”Seher isyan değil, bir mücadele başlattı”

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, maçın hakemi Dilek Kaya ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu

Çebi’nin ardından konuşan Canan Kaftancıoğlu ise kadın ve erkeğin farklı olduğunu ama meselenin bu olmadığını ancak, farklı olmalarına rağmen eşit olmalarını sağlamanın kıymetli olduğunu söyledi. “Dünyanın neresinde olursa olsun bir kadının gözünden bir yaş aksa, bu bütün dünya insanlarının meselesi haline gelir” diyen Kaftancıoğlu, “Biliyoruz ki dünyayı güzelleştirmenin, zenginleştirmenin ve özgürleştirmenin yolu kadınları özgürleştirmekten geçiyor. Aslında İran’daki Seher kardeşimizde kadınları özgürleştirmek için kendi feda etmeyi göze aldı. Seher aslında isyan değil, bir mücadele başlattı. Bizlerde burada Seher’in mücadelesini selamlıyoruz. Ve Seher’e diyoruz ki; kadın erkek eşitliği konusunda senin başlattığın mücadeleyi aldık kabul ettik. Bu mücadeleyi büyütmek ve dünyadaki eşitliliği sağlamak hepimizin sorumluluğu olacaktır” ifadesinde bulundu.

“Kadınların güçlü olduğunu herkes görecek”

Kadınlara haksızlık yapılmasına karşı olduğu sözlerini kullanan Ozanlar Gücü Spor oyuncusu Damla Lale, “Adalet için buraya geldik. Kadınlara haksızlık yapılmasına karşıyız. Mücadelemizi göstereceğiz. Kadınların güçlü olduğunu herkes görecek“ dedi. (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir