Dünya - 3 hafta ago

Kıyafetleri sebebiyle kadın voleybolculara “Kendilerini teşhir ediyorlar” diyen MHP’li belediye başkanı, partiden ihraç edildi

Düzce Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin, olimpiyatlara katılma hakkı kazandıkları maçın ardından A Milli Kadın Voleybol Takımı’yla ilgili tepki sosyal medyadan yaptığı cinsiyetçi açıklama nedeniyle MHP’den ihraç edildi.

2020 CEV Tokyo Olimpiyat Oyunları Avrupa Kıta Elemeleri finalinde Almanya’yı 3-0 mağlup ederek Tokyo’da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’na katılmaya hak kazanan A Milli Kadın Voleybol Takımı, ülkeyi sevince boğarken cinsiyetçi bir tepkiyle de karşılaşmıştı.

Düzce Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin, milli voleybolcuların kıyafetini eleştirmiş ve “Allahu Teala’nın örtünün vücut hatlarınız belli olmasın emrine karşı çıkarak, açılıp saçılacaksın, kendini teşhir edeceksin sonra da Tokyo’ya gidiyoruz diye sevineceksin. Dünya şampiyonu olsan ne yazar. Müslüman kadın adap ve haya sahibidir. Yaptığı işte Allah rızası gözetir. Dinimize göre kadınlar kendi aralarında spor yapabilirler. Erkekler huzurunda açık saçık olarak değil” şeklinde cinsiyetçi bir söylemde bulunmuştu.

TIKLAYIN- MHP’li belediye başkanı Kadın Voleybol Takımı’nı hedef aldı

Açıklamaları sonrası büyük tepki çeken Şahin, MHP Düzce İl Teşkilatı tarafından ihraç talebi ile disiplin kuruluna sevk edilmişti.

Düzce MHP teşkilatında disiplin kurulu olmayışı nedeni ile MHP Sakarya İl Disiplin Kurulu’na sevk edilen Şahin, 3 Mart 2020’de savunmasını yaptı. 

MHP Sakarya İl Disiplin Kurulu oy birliği ile Başkan Birol Şahin’i partiden ihraç etti.

“Benim için bir onurdur, şereftir”

Birol Şahin ihraç edildiğini sosyal medya hesabından duyurarak “Allah’u Teala’nın tesettürle ilgili bir ayetini paylaştığımdan dolayı MHP’den ihraç edilmem benim için bir onurdur, bir şereftir, benim için büyük bir belgedir. Beni ihraç edenler Allah’a ve halka nasıl hesap verirler onu bilemiyorum. Kararı kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Biz belediye başkanı olarak görevimize devam ediyoruz. Allah bizimledir, halkımızın desteği yanımızdadır. Bizim bir davamız var, bu dava uğruna canımızı bile feda ederiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir