Dünya - Futbol - 4 hafta ago

Kadın hakem Kate Jacewicz tarihe geçti: “Cinsiyetin bir önemi yok”

Avustralyalı hakem Kate Jacewicz, bu hafta Avustralya’nın en üst seviye futbol Ligi Hyundai A-League’de görev alarak bu ligde düdük çalan ilk kadın hakem olarak tarihe geçti.

Avustalya Futbol Federasyonu, eylül ayında, sezon başlamadan önce yaptığı açıklamayla Avustralya’nın en üst seviyedeki futbol ligi olan Hyundai A-Ligi ve Westfield W-Ligi maçlarını yönetecek hakemleri duyurmuş ve listede FIFA kokartlı kadın hakem Kate Jacewicz‘e de yer vermişti.

Federasyon, bu gelişme sonrası ülke spor kamuoyunun takdirini kazanırken Jacewicz de tebrikleri kabul ederek bu ligde maç yöneteceği günün gelmesini bekledi.

Ligde 13. Hafta hafta oynanacak maçların hakemleri açıklandığında, Jacewicz’in bu ligde yöneteceği ilk maç olan Melbourne City-Newcastle Jets maçında düdük çalacağı açıklandı.

13. Hafta maçları geride bıraktığımız Cumartesi günü oynanırken Jacewicz de Hyunda A-Ligi’ndeki ilk maçını yöneterek bu ligde maç yöneten ilk kadın hakem olarak Avustralya futbol tarihine geçti.

“Cinsiyet, önemli değil”

Jacewicz’in performansı takdir toplarken yayıncı kuruluş FOX Sports Avustralya’nın yorumcuları Mark Bosnich ve Robbie Slater, Jacewicz’in yönetiminden övgüyle bahsetti.

Jacewicz ise “Benim ve tüm Avustralya futbolu için çok özel bir andı. Sahaya çıkan herkesin, bir karar verebileceğini gösterdim. Cinsiyetin hiçbir önemi yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir