Dünya, Futbol

Kadın futbolcu Lucy Gillett, maç sırasında erkek taraftarların tacizine uğradı

Alan Savunması

İngiltere Kadınlar 2. Lig ekiplerinden Crystal Palace’ın kalecisi Lucy Gillett, geçtiğimiz hafta oynanan Coventry maçında erkek taraftarlar tarafından cinsiyetçi tacizlere maruz söyledi.

İngiltere Kadınlar 2. Lig’de geçtiğimiz hafta Crystal Palace ile Coventry United karşı karşıya geldi. Coventry United’ın 3-2 üstünlüğe ile sonuçlanan karşılaşmaya, Crystal Palace kalecisi Lucy Gillett’nin Coventry’nin erkek taraftarları tarafından maruz kaldığı taciz damga vurdu.

Durumu, maç sonu Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla duyuran Gillett, maç boyunca kale arkasındaki 8 kişilik erkek taraftar grubundan çeşitli taciz ve küfürlere maruz kaldığını söyledi.

Taraftarların, kendisine “Hey hakem, Gillett’in cinsiyetini kontrol et, o erkek olabilir” diye kahkahalarla bağırdığını söyleye Gillett, “Bazıları bana, bazıları da takımımıza yönelik olan küfür ve hakaretlere maruz kaldım. 18 yıllık futbol kariyerimde hiçbir zaman kale arkasındaki taraftarlar tarafından direkt taciz ve hakarete maruz kalmamıştım. Hoş olmayan bir deneyimdi” dedi.

“Sahayı terk etmeliydim”

Durumu devre arasında hakeme bildirdiğini söyleyen Gillett, ikinci yarıda tacizlerin biraz daha dindiğini ama tam olarak kontrol altına alınmadığını ve bu sebeple korkutucu bir durum yaşadıklarını söyledi.

“Irkçı tacizler olsa sahayı terk ederdik” diyen Gillett, maç sonrası yaptığı açıklamada maruz kaldığı cinsiyetçi taciz sonrası sahayı terk etmediği için pişman olduğunu söyledi.

Yaşanılanın kabul edilemez bir durum olduğunu söyleyen Gillett, “Ne olması gerektiğini ya da olmaması gerektiğini söyleyemem, ama 45 dakika boyunca sözlü olarak istismar edilmek kabul edilemez bir durum. Eğer kadın futbolunda bu olayları ve daha fazlasını göreceksek, bu tür bir durumla karşılaşırlarsa ekiplerin ve güvenliğin ne yapması gerektiğine dair protokoller olmalı” dedi.

“Olanların farkındayız, soruşturma başlattık”

Gillett, olanları maç sonunda Coventry United kulübünün genel müdürüyle da paylaştığını söylerken, kulüp de maçta yaşanılanlarla ilgili bir açıklama yayımladı.

Gillett ve Crystal Palace oyuncularının maruz kaldıkları tacizden haberdar olduklarını söyleyen Coventry kulübü, olaylarla ilgili futbol federasyonuyla birlikte soruşturma başlattıklarını söyledi.

Stonewall ve LGBTİ+ taraftar gruplarıyla çalıştıklarını ve bundan gurur duyduklarını söyleyen kulüp, yaptığı açıklamada taraftar ve oyuncuları, ulusal ve bölgesel olarak maruz kaldıkları her türlü ayrımcı olayları kendilerine veya ilgili mercilere bildirmeye davet etti.

BBC’ye konuşan İngiltere Futbol Federasyonu yöneticilerinden biri ise federasyon olarak futbolun her seviyesinde homofobi, bifobi ve transfobi ile mücadele etmeye kararlı olduklarını” söyledi.

İlginizi Çekebilir

...
Pembe Top, bu yıl Neslihan Atagül Doğulu’da
...
Hamileliği sebebiyle tepki alan Carli Lloyd, ilk kez konuştu
...
Cinsel tacize uğrayan poker oyuncusu, canlı canlı yakılarak öldürüldü
...
Siyahi haklarını savunmak için basketbolu bıraktı, hapisten çıkmasını sağladığı muvekkiliyle evlendi

Popüler Haberler

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

500 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

455 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

430 kere okundu.