Diğer Sporlar - Dünya - Kasım 30, 2019

İzmir’deki tek kadın off-road pilotu: “Kadınların yapamayacağı hiçbir şey yok”

İzmir’deki tek kadın off-road pilotu olan Sena Çivi, “Zaman zaman frenim patlıyor, takla atıyorum ama bu sevdadan asla pes etmiyorum. Kadınların yapamayacağı hiçbir şey yok” diyor.

İzmir’de yaşayan tek kadın off-road pilotu Sena Çivi (22), offroad’un erkek sporu olarak algılandığını belirterek, “Zaman zaman frenim patlıyor, takla atıyorum, aracımı yan deviriyorum ama pes etmiyorum. Sürüşünüze güveniyorsanız ve pratik çözümler üretebiliyorsanız direksiyon başına geçince kadınların yapamayacağı hiçbir şey yok” dedi.

DHA muhabirine konuşan İzmir Ekonomi Üniversitesi mütercim-tercümanlık bölümü son sınıf öğrencisi Sena Çivi, derslerinden geriye kalan zamanlarda profesyonel olarak ulusal yarışlara katıldığını belirterek, “Babam ve ağabeyim gibi bir aile geleneği haline gelen bu sporla ilgileniyorum. Off-road yarışlarına 4 yıl önce pilot olarak katıldım. Aracımın bozulduğu, takla attığım ve frenimin patladığı çok oldu. Bir kere uçurumdan aşağı uçmamak için tepeye çıktım ve aracı yan devirdim. Bu spor zor ama adrenalini oldukça yüksek ve keyifli olduğu için her şeye değer” dedi.

“Kadınların yapamayacağı hiçbir şey yok”

Türkiye’de off-road denince kadın pilot sayısı parmakla sayılacak kadar az olduğunu söyleyen Sena, “Bu spor bir erkek sporu olarak görülüyor. Bu algının değişmesi gerekiyor. Sürüşünüze güveniyorsanız ve pratik çözümler üretebiliyorsanız direksiyon başına geçince kadınların yapamayacağı hiçbir şey yok” diye konuştu.

“Tüm kadınlara tavsiye ederim”

Bu spora ağabeyi sayesinde başladığını söyleyen Sena Çivi, “Ağabeyim Denizli’deki ilk off-road kulübünü kurmuştu. Onunla birlikte ulusal yarışlara katılıyordum. Sonrasında off-road aracımızla babamla birlikte yarışlara katılmaya başladık. Daha sonra co-pilotluktan pilotluğa geçmek istediğime karar verdim. 4 yıl önce ilk defa tek başıma pilot olarak yarışlara katılmaya başladım. Yarışlarda kesinlikle iddialıyım. Bundan sonra mesleğimin yanında bu sporu hobi olarak ilerletmeyi düşünüyorum. Bu sporu kadınlara da tavsiye ederim çünkü adrenalini bambaşka” dedi. (ÖA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir