Diğer Sporlar - Dünya - Mart 31, 2020

İrlandalı atlet Denis Finnegan eşcinsel olduğunu duyurdu: “Umarım gençlere umut olur”

İrlandalı atlet Denis Finnegan, katıldığı bir podcast programında eşcinsel olduğunu duyurdu.

İrlanda’da 10 kez ulusal atletizm şampiyonu olarak bu alanda bir rekora sahip olan İrlandalı atlet Denis Finnegan, Cyd Zeigler’’ın Five Rings To Rule Them All (Hepsini Yönetmek İçin Beş Yüzük) isimli podcast programına konuk oldu.

Burada açıklamalarda bulunan Finnegan, son yıllarda yaşadıklarının kendisini bu söylemeye sürüklediğini belirterek eşcinsel olduğunu açıkladı.

“Umarım gençlere umut olur”

Durumu önce ailesiyle paylaştığını söyleyen Finnegan, ailesinin bu durumu çok olumlu karşıladığını ve kendisini kucakladığını söyledi. İlk etapta ailesiyle olan ilişkisinin bozulmasını istemediği için bu durumu onlara söylemekten çekindiğini söyleyen Finnegan, kafasında en olumsuz senaryoyu oluşturduğunu belirtti.

Finnegan, “Umarım benim bu yaptığım, ne yapacakları konusunda genç insanlara da umut verir. Hala neler olup biteceğinden korkan. Bu yüzden umarım hikayemi anlatmam, bir kişinin daha bulunduğu yerde kabul görmesine yardımcı olur” dedi.

“Takım sporlarında durum daha zor”

Takım sporları yapanların, çeşitli cinsel yönelimlere sahip sporcular için daha zorlu olduğunu söyleyen Finnegan, atletizmin daha hoşgörülü ve zorbalığa uğramak konusunda hiç endişe duymadığı bir alan olduğunu söyledi.

“Atletizm her zaman oldukça karışık olduğu için her şeyden uzaklaşabileceğim bir yerdi” diye konuşan Finnegan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Atletizm her zaman en sevdiğim spordu, her zaman en açık olan spordu. Kızlarla da antrenman yapardım erkeklerle de ve sanırım bu, yönelimimi açıklamama biraz yardımcı oldu. Koşarken, hakkımda yapılacak yorumlardan endişe etmiyordum ancak futbol oynadığım zamanlarda yönelimim sebebiyle daha büyük sorunlar yaşıyordum.

“Hep korkutucu görünürdü”

Finnegan, yönelimini açıklamanın kendisine her zaman korkutucu göründüğünü ancak açıkladıktan sonra bu şekilde hissetmeyi bıraktığını söyledi:

“Dışarıda size yardım edecek birçok insan var. Ben çok olumlu tepkiler aldım. Bu sebeple umarım yönelimi sebebiyle mücadele eden ve bunu dinleyen insanlar vardır. Korkularınızı yatıştıracak bir yol var ve bu yol işe yaramakla birlikte çok daha iyi olacak.”

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir