Diğer Sporlar - Dünya - 3 hafta ago

İrem Yaman: Olimpiyatlar benim hakkımdı, olayı yargıya taşıdım

Dünya şampiyonu milli tekvandocu İrem Yaman ile Türkiye Tekvando Federasyonu arasındaki tartışma sürüyor. Federasyon tarafından hakkının yendiğini söyleyen Yaman, olayın yargı sürecinde olduğunu söyledi.

Dünya ve Avrupa şampiyonu tekvandocu İrem Yaman, 2019 ekim ayında bir açıklama yaparak Türkiye adına 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılmayı beklerken G4 Avrupa Tekvando Şampiyonası için federasyon tarafından kendisine olimpiyatlara katılabilmek için milli takım seçmesine katılacağının söylendiğini ve bu durum karşısında şaşırdığını söyledi.

TIKLAYIN- Federasyonun kararı İrem Yaman’ı şoke etti: ”Komik bir durum”

Seçmeler sonucunda Türkiye Tekvado Federasyonu, “İki dünya şampiyonluğu bulunan tek Türk kadın tekvandocu olarak seçmelere girmem oldukça komik” açıklamasını yapan Yaman’ın yerine Tekvandoda ülke kotası alan ve aynı siklette rakibi olan Hatice Kübra İlgün‘ün götürüleceğini açıklamıştı.

TIKLAYIN- İrem Yaman’dan flaş açıklama: Katılmaya hak kazandığım olimpiyatlara başka sporcuyu gönderiyorlar

Yaman, federasyonun bu açıklamasının ardından ardından geride kalan mart ayında bir basın toplantısı düzenlemiş ve haksızlığa uğradığını söyleyen “Olimpiyat için sonuna kadar mücadele edeceğim” demişti.

TIKLAYIN- Tekvandon Federasyondan İrem Yaman’a yanıt: “Sporcular durumu biliyordu”

İrem Yaman: Hep zorluklarla mücadele ettim

2 Dünya ve 5 Avrupa şampiyonluğu bulunan milli sporcu, geçtiğimiz günlerde Spor Arena’nın Instagram canlı yayınına konuk oldu ve haksızlığa uğradığını iddiasını yeniledi. Olayı yargıya taşıdığını ve bu işi peşini bırakmayacağını söyleyen Yaman, şunları söyledi:

“Ben de böyle bir durumun içine düşmek istemezdim. Olimpiyatlara hakkımı kazanarak gitmek isterdim. Hayatım boyunca zorluklarla mücadele ettim, tekrar ediyorum.

“Ben ilham kaynağı olmak istiyorum. Böyle bir durumla karşılaşmak istemezdim. Gel gör ki karşılaştığım şeyde sessiz kalmak istemedim. Hakkımı aradım.

“2016’dan beri 2020 Olimpiyatları için puan topluyorum. Bu müsabakalarda üst üste şampiyonluklarım var. Ocak ayında olimpiyatlara gidecek sporcular belli oluyordu. Ben 3. sıradaydım, Hatice 5. sıradaydı.”

“2 ay kala kural mı değiştirilir”

“2 ay kala kural değişikliği yaptı federasyon. Bunu 2-3 yıl önce söyleseydin tamam derdim. Ben de kendimi çok stres yapmazdım. Sakatlığım da vardı zaten.

“Ben elde ettiğim şey için tekrar mücadele etmek zorunda kaldım. Ortam ve şartların el vermediği zamanlar oluyor.

“Ben tek maçta yenildim ve olimpiyat hakkım elimden alındı. Yargı sürecindeyim. Ne zaman yargıdan döner bilmiyorum.

“Olimpiyatlar da zaten 2021’e ertelendi. 2021’de de ne olacağı belli değil. Umarım insan sağlığı için en sağlıklı karar verilmiş olur. Her şeyin üstünden gelinir. Sakatlık olmadığı sürece her şeyle mücadele edilebilir.”

“Kadınlar her yerde başarılı”

“Cinsiyet ayrımının artık hiçbir önemi yok. Kadınlar her yerde başarılı. Eve gelirken annenizin yemek yapmasını bekliyorsunuz ama en iyi aşçılar erkek

“Cinsiyet ayrımı önemsiz. İnsan, cinsiyet ayrımı olmadan en iyisi olabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir