Diğer Sporlar, Dünya

İranlı kadın hakem, turnuvada başörtüsüz fotoğraflandığı için ülkesine dönemiyor

Alan Savunması

Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası hakemlerinden Shohreh Bayat, Çin’in Şanghay kentindeki turnuvada başörtüsüz fotoğraflarının yayımlanmasından sonra gözaltına alınabileceği endişesiyle ülkesine dönemediğini söyledi.

BBC’de yer alan habere göre, İran Satranç Federasyonu’nun özür dilemesi gerektiğine yönelik talebini reddeden Bayat, tepkilerin ardından turnuvanın ikinci ayağı Vladivostok’ta, “Artık kaybedecek bir şeyim yok” diyerek başörtüsü takmadı.

Bayat, “Bu çok zor bir karar. Çok üzülüyorum. Çünkü ailemi özleyeceğim. Fırsatım olsa, tabii ki ülkeme dönmek isterim. Ama şimdi ne olacağını bilmiyorum. Cep telefonumu açtığımda her yerde [İran medyası] fotoğraflarımı gördüm. Başörtüsü takmadığımı ve başörtüsünü protesto ettiğimi iddia ediyorlardı. Oysa başörtüsü takıyordum” dedi.

TIKLAYIN- İran’ın olimpiyatlarda madalya kazanan tek kadın sporcusu ülkesini terk ettiğini açıkladı

Bayat, kuralları onaylamamasına rağmen her uluslararası turnuvada başörtüsü taktığını belirterek “İnançlarıma aykırı. İnsanların istedikleri gibi giyinme hakları olmalı. Bu size dayatılmamalı. İran’da kurallara uyuyordum. Çünkü İran’da yaşıyorum ve başka seçeneğim yoktu”.

Özür ve başörtüsü yasağını savunma talebi

İran medyasının yer verdiği ve Şanghay’da çekilen fotoğraflarda Bayat’ın başörtüsü saçlarının üzerinde değil omuzlarındaydı. Aynı gün çekilen başka fotoğraflarda Bayat’ın -saçlarının bir kısmı açıkta olsa da – başörtüsü taktığı görülüyor.

Fotoğrafların yayımlanmasından sonra İran Satranç Federasyonu’nun tepkilere yanıt olarak kendisinden “bir şeyler yazmasını” istediğini belirten Bayat, bunu “bir özür ve başörtüsü yasağını savunma talebi” olarak gördüğü için reddettiğini belirtti.

İran’daki ailesinin yanına dönmenin çok riskli olduğunu ifade eden Bayat, şöyle devam etti: “İran’da başörtüsü yüzünden hapiste olan birçok insan var. Çok ciddi bir mesele. Belki beni başkalarına karşı bir örnek olarak kullanacaklardı.”

İran Satranç Federasyonu baskı altında

Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) tartışmalarda sessiz kaldı. Ancak FIDE’nin başkan yardımcısı, İngiliz büyük usta Nigel Short, Twitter’da yayımladığı bir fotoğrafta Bayat’ın baş hakem olarak sergilediği performansı övdü.

İran Satranç Federasyonu’ndan ülkesine güvenli bir şekilde dönebileceğini garanti eden bir mektup yazmasını istediğini ancak bu talebinin reddedildiğini belirten Bayat, federasyonun “yukarıdan baskı altında olduğuna” inanıyor.

Başörtüsü tartışmasının başarısını gölgelediğini vurgulayan Shohreh Bayat, “Daha önce hiçbir İranlı bir kadın, böyle yüksek seviyedeki bir turnuvada görev almadı. Ama onlar için en önemli şey yaptıklarım değil, başörtüm” diye konuştu.

 32 yaşındaki Bayat, dünyanın az sayıdaki satranç kadın başhakeminden biri. Asya’nın da tek kadın başhakemi.

İlginizi Çekebilir

...
Koşu yapan kadınların %84’ü tacize uğruyor
...
Sporda yükselen ırkçılık: “Toplumsal hayata bu kadar etki eden bir durumun futbola yansımamasına imkan yok”
...
ONSIDE Fonu: Sporda toplumsal cinsiyet adaleti için çabalayan tüm genç feministlere çağrı
...
Meksika’dan Almanya’ya Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

510 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

455 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

440 kere okundu.