Diğer Sporlar - Dünya - 3 hafta ago

IOC, transseksüel sporcular hakkındaki düzenlemeyi erteledi: “İnsanları rahatsız edecek”

Transseksüel sporcuların olimpiyatlarda yer alabilmesine yönelik yeni düzenlemeler üzerinde çalışan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), bu çalışmaları şimdilik askıya aldı.

IOC, halihazırda transseksüel sporcular için sporda kapsayıcılığı, güvenliği ve eşitliği sağlayacak ve bunları koruyacak bir çerçeve geliştirmek için bir dizi çalışma yapıyordu.

Bu kapsamda, bilimsel ve insan hakları kaynaklı veriler ve araştırmalar doğrultusunda bir kılavuz hazırlığında olan IOC, 6 Ocak tarihinde yaptığı duyuruyla 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları öncesi bu kılavuzun yayımlanarak uygulamaya konacağı duyurmuştu.

TIKLAYIN- Ali Safa Korkut yazdı: ”2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları, LGBTİ+ sporcular için bir dönüm noktası olabilir”

“İnsanları rahatsız edecek”

Richard Budgett

Ancak geçtiğimiz günlerde yapılan yeni bir açıklamayla Olimpiyatlara kısa bir süre kalması ve elemelerin aksamamasını gerekçe göstererek bu çalışmaları ertelediğini duyuruldu.

Pink News’ta yer alan habere göre, Çarşamba günü konuşan IOC Tıp ve Bilim Direktörü Richard Budgett, Olimpiyatlara bu kadar kısa bir süre kalmışken var olan politikaları değiştirmenin “Etik veya yasal olarak adil” olmayacağını söyledi.

Değişikliklerin zorlu bir süreç olduğunu söyleyen Budgett, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Düzenlemelerin gerçekleşeceği müzakere süreci, çok zorlu ve hassas. Bu sebeple pek kolay olmayacak. Ne olursa olsun, mevcut düzenlemenin yerine konan şey, pek çok insanı rahatsız edecek. Bir şekilde herkes için adil olacak bir çözüm bulmalıyız”.

IOC tarafından 2015’te yayımlanan bir konsensus bildirimi, trans kadın sporcuların, cinsiyet kimliklerinin kadın olduğunu kamuoyuna açıkça ilan etmeleri ve bu deklarasyonu 4 yıl boyunca değiştirmemeleri koşuluyla “Kadın” kategorilerinde rekabet etmesine izin verdi.

TIKLAYIN- Chris Moiser, olimpiyat denemelerinde yer alan ilk transseksüel olarak tarihe geçti

“Yanlış bir karar olur”

Mevcut düzenleme, transseksüel sporcuların “Kadın” kategorisinde yer alabilmeleri için testosteron seviyelerinin 10 nanomol/L olmasını öngörüyor.

Bu seviyenin değiştirilmesinin yanlış olacağını belirten Budgett, “Uygun bir çerçeve belirlemeden testosteron seviyesini değiştirmek bizim için yanlış bir karar olur. 11.000 sporcunun çok küçük bir kısmından bahsediyoruz. Olimpiyatlardan hemen önce bir şeyleri değiştirmek için acele etmek yerine, bunu olabilecek en doğru şekilde yapmak çok daha iyi olur” diye konuştu.

En az 3 transseksüel sporcu yer alacak

Tokyo 2020’de ABD’li bisikletçi Chelsea Wolfe, Brezilyalı voleybolcu Tifanny Abreu ve Yeni Zelandalı halterci Laurel Hubbard olmak üzere en az üç transseksüel sporcu, 11.000 cis sporcusu arasında yarışacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir