Diğer Sporlar - Dünya - Şubat 11, 2020

“Homofobi Modern Dünyanın Bir Başarısızlığı”

İngiliz ragbi kulübü Dragons Catalans’ın, homofobik sporcu Israel Folau ile sözleşme imzalamasının yankıları sürüyor. Ligdeki oyunculardan Jon Wilkin de Folau ve kulübünü eleştirerek ragbide ayrımcılığa yer olmadığını söyledi.

Avustralyalı ragbici Israel Folau, geçtiğimiz yıl nisan ayında sosyal medya hesabından “Tanrı sizden utanıyor” başlıklı bir paylaşım yaparak içinde eşcinsellerin de olduğu bir grubun, tövbe etmemeleri halinde cehennemde yanacağını söylemişti.

Bu gelişme üzerine Folau’nun kulübü Waratahs, Avustralya yangınları için de ‘Eşcinsel evliliğe karşı tanrının bir yaptırımı’ yorumunu yapan Avustralyalı ragbicinin sözleşmesini, “Nefret söylemi” gerekçesiyle haziran ayında feshetti.

Bu homofobik açıklaması sebebiyle Avustralya Milli Ragbi Takımı’ndan da kovulan Folau, transseksüeller için de “Şeytanın çocukları” benzetmesini yapmış ve tüm bu yorumları için pişman olmadığını, ileride bunları tekrarlayacağını söylemişti.

Folau’nun söz konusu paylaşımı

Yaşananlar sonrası Avustralya Milli Ragbi Takımı’ndan da kovulan Folau, geçtiğimiz hafta İngiltere, Fransa ve Kanada’dan ragbi takımlarının yer aldığı, Avrupa’nın en üst seviyedeki ragbi ligi olan Ragbi Süper Lig ekiplerinden Catalans Dragons’a transfer oldu.

Fransız temsilcisi Catalan Dragons, lig yönetimi başta olmak üzere birçok sporcu ve sporsever tarafından eleştirilirken, kulüp yönetimi tepkilerin büyümesinden endişe ettiklerinden dolayı oyuncu için planlanan imza törenini iptal ettiğini açıkladı.

“Burası ayrımcı bir platform değil”

bianet’te yer alan habere göre, yaşanan gelişmeler üzerine Folau’ya bir tepki de Ragbi Süper Lig takımlarından Toronto Wolfpack oyuncusu Jon Wilkin‘den geldi.

LBC’ye konuşarak her profesyonel sporcunun, söylediklerini kontrol etmesi gerektiğini belirten Wilkin, “Bu platform, insanları utandırmak ve çeşitli yaşam biçimlerine sahip insanlara uygunsuz bir şekilde yaşıyormuş gibi hissettirmek için yanlış bir yer” dedi.

Folau’nun, inandığı değerler sebebiyle takımdan kovulmasının haksızlık olduğunu söyleyenler hakkında da konuşan Wilkin, “İnançları sebebiyle birini işten atmak ile dünyadaki bir grup insanın cehennemde yanacağını söylemek tamamen farklı şeyler” diye konuştu.

“İnsanlarla empati yapmalısınız”

İnsanlarla empati yapmayıp onlara ön yargılı davranmanın sadece Folau’nun sorunu olmadığını söyleyen Wilkin, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“İnsanların yanınızda yürümesini istiyorsanız öncelikle onlarla ilişki kurmalı ve empati yapmalısınız. Onlar, ancak bu güveni sağladığınız takdirde sizi dinlerler.

“Folau’nun, iletişim kurduğu insanlarla uyumlu olmaya çalışmayıp ayrımcı fikirlerini empati kurmadan söylemesi, sadece onun değil modern dünyanın bir başarısızlığı”.

Rakip takımdan imâlı paylaşım

Öte yandan Catalans Dragons’un ligdeki rakiplerinden İngiliz ekibi Wigan Warriors, Folau’nun transferi sonrası imâlı bir açıklamada bulundu.

Kulüp, resmi internet sitesi ve Twitter hesaplarından bir duyuru yaparak 22 Mart’ta Catalans Dragons ile oynanacak maçta, LGBTİ+ haklarına farkındalık yaratmak amacıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirileceğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir