Diğer Sporlar - Dünya - Futbol - 3 hafta ago

Fransa’da homofobi suçları yüzde 36 oranında arttı

Fransa’da homofobik saldırı ve hakaretlerin önceki yıla göre yüzde 36 arttığı açıklandı. Fransız futbolunda, sadece en üst seviyedeki ligde dahi 2019 yılında önemli homofobi vakaları yaşanmıştı. Federasyon başkanı da homofobik nefret söyleminde bulnumuştu.

Fransa İçişleri Bakanlığı, Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi ile Mücadele Günü sebebiyle ülkedeki LGBTİ+ fobiye dair bazı rakamları kamuoyuyla paylaştı

Açıklanan rakamlar ülkede eşcinsellik karşıtlığında büyük bir artış yaşandığını ve durumun vahametini gözler önüne serdi.

Zira bakanlık tarafından yapılan açıklamada, polis kayıtlarına göre 2019 yılında 1870 kişinin homofobik ya da transfobik saldırıya maruz kaldığı belirtildi. Açıklamada, 2018 yılındaki verilere oranla cinsel yönelim temelli ayrımcılıklarda yüzde 36 oranında artış yaşandığı kaydedildi.

Rakamların, 2018’den dahi yüksek olması, düşündürücü olan bir diğer nokta. Zira 2018 yılı, LGBTİ+’lara yönelik yüksek düzeyde fiziksel şiddet yaşanması itibarıyla LGBTİ+ hak savunucuları tarafından “kara yıl” olarak ilan edilmişti.

“Bu rakamlar Fransız toplumu içinde homofobi ve transfobinin derinleştiğini gösteriyor”

2019 yılında kolluk kuvvetlerine bildirilen homofobik ihbarlar arasında yüzde 33 ile hakaret olayları birinci sırada yer alırken onu yüzde 28 ile fiziksel ve cinsel şiddet nedeniyle yapılan şikayetler izledi.

Açıklamada, mağdurlarının yüzde 75’inin erkek, yüzde 62’sinin ise 35 yaşından küçük olduğu kaydedildi.

Fransa İçişleri Bakanlığı, cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Bu rakamlar, toplumda homofobi ve transfobinin derinlemesine demirlemesine tanıklık ediyor” ifadelerini kullandı.

LGBTİ+ hak örgütleri ise pek çok mağdur ve kurbanın yaşadıklarını polise bildirmemesi sebebiyle açıklanan rakamların gerçeği yansıtmadığını söyledi. The SOS Homofobi birliği ise pazartesi günü, kendileri tarafından tutulan gerçek rakamları açıklayacağını duyurdu.

Homofobik tezahüratlar sebebiyle maç yarıda kesilmiş, federasyon başkanı homofobik bir söylemde bulunmuştu

Nice ile Marsilya arasında oynanan ve üzerinde ”Marsilya homofobiye karşı savaşmak için bir LGBT kulübünü destekliyor” yazan pankart.

Fransa’daki artan homofobi vakalarına en büyük örneklerden biri ise Fransa futbolunun en üst seviyedeki iki ligi olan Ligue 1 ve Ligue 2’de yaşanan homofobi olayları.

23 Ağustos Cuma günü Fransa ikici ligi Ligue 2‘de oynanan Nancy – Le Mans maçı, büyük homofobi olaylarına sahne olmuştu.

Maçın ilk yarısında ev sahibi Nancy taraftarları ağır homofobik söylemler içeren tezahüratlarda bulunmuş, maçın hakemi Mehdi Mokhtari, ev sahibi kulüp ve taraftarları uyarmıştı. Uyarılara rağmen tezahüratlar dinmeyince, Mokhtari maçı durdurmuş ve taraftarlar marşı söylemeyi bırakana kadar maçı başlatmamıştı.

Bir diğer olayda ülkenin zirve ligi Ligue 1’de yaşanmıştı. Nancy – Le Guen maçından bir sonraki hafta, 28 Ağustos Çarşamba günü Nice ile Marsilya arasından oynanan maçta da homofobik pankart ve marşlar karşılaşmaya damga vurmuştu.

Nice taraftarları, ezeli rakipleri Marsilya’yı hedef göstererek ”Marsilya homofobiye karşı savaşmak için bir LGBT kulübünü destekliyor” yazılı bir pankart açmış ve homofobik marşlar söylemişti.

Bunun üzerine karşılaşmanın hakemi Clement Turpin, oyunu durdurarak soyunma odasına gitti. Turpin’in ardından her iki takım da soyunma odasının yolunu tuttu ve tezahürat ve pankartlar dinene kadar sahaya çıkmadı. Hakemin, maçı durdurması üzeri Nice yetkilileri cinsiyetçi ifadeler kullanan taraftar grubuyla görüştü ve pankart indirilerek tezahüratlar kesildi. Maç da kaldığı yerden devam etti.

Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Noël Le Graët de homofobik marş ve pankartlara karşı maçların durdurulmasına kesinlikle karşı olduğunu, FIFA’nın böyle bir karar vermesini ”abartılı” bulduğunu söylemişti. Bu açıklamasıyla tepki çeken Graet, daha sonra bu sözleri için özür dilemişti. (ASK)

*Bu haberi yazarken Euronews Türkçe ve The Guardian’dan yararlandık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir