Diğer Sporlar - Dünya - Ekim 15, 2019

FLAŞ: Tutya Yılmaz jimnastiği bıraktığını açıkladı

Olimpiyatlara katılan Türkiyeli en genç kadın jimnastikçi unvanını elinde bulunduran milli jimnastikçi Tutya Yılmaz, yaptığı bir açıklamayla bugün itibarıyla jimnastiğe veda ettiğini söyledi.

Son olarak Mersin’de düzenlenen Artistik Cimnastik Dünya Kupası‘nda yer aletinde gümüş madalya kazanan Tutya Yılmaz, beklenmeyen bir karara imza attı.

Yılmaz, bugün resmi Twitter hesabından bir açıklamaya yaparak jimnastiğe veda ettiğini duyurdu.

”3 yaşımda başlayan ve kesintisiz 17 yıl süren jimnastik kariyerime bugün itibarıyla veda ediyorum. Hayatım boyunca kendimle gurur duyacağım, başarı ve mutlu anlarla dolu şahane bir 17 yıl geçirdim” diyen Tutya Yılmaz, bugün kadarki desteklerinden ötürü Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu ve Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’a teşekkürlerini iletti.

Tutya Yılmaz’ın açıklaması şöyle:

”3 yaşımda başlayan ve kesintisiz 17 yıl süren jimnastik kariyerime bugün itibari ile veda ediyorum. Hayatım boyunca kendimle gurur duyacağım, başarı ve mutlu anlarla dolu şahane bir 17 yıl geçirdim. Daha da önemlisi milli sporcu olarak ay yıldızlı armayı taşımak, bu ülkeye hizmet etmek benim için şerefti; hayatım boyunca bu gururu onurla taşıyacağım.

”Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki; jimnastik yaptığım süre boyunca katıldığım yarışmalarda podyuma hiçbir zaman madalya amacı ile çıkmadım. Benim esas ve öncelikli amacım; yapabildiğimin en iyisini yaparak ülkemi uluslararası alanda başarıyla temsil etmek oldu. Bunu başardığıma inanıyor, başarı haneme kaydediyorum.

”17 yıl boyunca sayısız kez yarıştım, sayamadığım kadar madalya kazandım fakat 17 yılda kazandığım en kıymetli madalyam benden ilham alarak jimnastiğe başlayan minik kardeşlerim, çocuklarına beni rol model olarak örnek gösteren ailelerin sevgisi oldu. 20 yaşında bir genç kız için bundan daha büyük bir başarı ve mutluluk var mı? Bu onur madalyasını hayatım boyunca gururla taşıyacağım.

”Eğitim, benim ve ailem için her zaman en büyük önceliğimiz oldu. Bu sürede eğitimin ve sporun bir arada götürülebileceğini gösterdiğime inanıyorum. Jimnastik kariyerim süresince anaokulunda başlayıp lise mezuniyetim dahil İTÜ gibi köklü, akademik geleneği olan bir eğitim kurumundan başarıyla mezun oldum. Elbette ki bu başarıda öğretmenlerimin katkısı çok yüksek. İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Ailesine ne kadar teşekkür etsem az! İyi ki varsınız.

”Milli formamın yanı sıra İTÜ Spor Kulübü sporcusu olarak İTÜ forması ile yarışmakta hayatım boyunca unutmayacağım en kıymetli tecrübelerimden biri oldu. İTÜ Spor Kulübüne de teşekkürlerimi sunuyorum.

”Hedefleri olan, kendine güvenen, ne istediğini bilen ve ayakları yere sağlam basan bir genç kız olarak bugüne kadar hep hayallerimin peşinden koştum, bundan sonra da hayallerimi kovalamaya devam edeceğim

”Her veda bir başlangıçtır. Yepyeni bir başlangıç olan üniversite yaşamımın başlayacak olmasının mutluluğuyla büyük bir heyecan taşıyorum içimde. Bana kucak açtıkları için başta Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Hüsnü Özyegin’e ve tüm ÖZÜ Ailesine tek tek teşekkür ederim.

”Sevgili Antrenörüm Fernando de Jesus Guerrero…. Birlikte öyle çok şeyin üstesinden geldik ki, ne yazsam az kalacak. Her şey için teşekkürler. Ve tabii ki üzerimde emeği olan tüm teknik ekibime minnetlerimi sunuyorum.

”[…] En büyük teşekkürüm ise sizlere. Aile dışında da koşulsuz sevginin varlığını gösterdiniz. Öyle güzel desteklediniz, öyle güzel sahiplendiniz, öyle güzel mesajlarla yüreklendirdiniz ki, belki de en çok bunu özleyeceğim…

”Sevgili arkadaşlarım… Çocukluğumdan bu yana hep yanımdaydınız, büyüdük hala birlikteyiz, yaşam boyu birlikte kalabilmeyi diliyorum. Sevginizi kalbimde hissetmek muhtemeşem bir his… İyi ki varsınız!

”Son teşekkürüm ise AİLEME… Bana hep inandıkları, her koşulda beni destekledikleri ve MADDİ/MANEVİ tüm imkanlarını önüme serdikleri için hayatım boyunca onlara minnet duyacağım. İyi ki sizin gibi güzel yürekli, aydın, çocuklarına önce insan olmayı öğreten bir aileye sahibim…

”Biraz daha yazarsam ağlayacağım sanırım. Her şey için teşekkürler, hakkınızı helal edin. Profesyonel spor yaşamım bitmiş olsa da spora devam elbette. Farklı projelerle buralarda olmaya devam edeceğim. Sevgiyle, mutlulukla ve sağlıkla kalın. Herkese kucak dolusu sevgiler.”

Tutya Yılmaz, 2016 Yaz Olimpiyatları’na jimnastik dalında katılım hakkı kazanarak 2012 Londra’ya katılan Göksu Üçtaş Şanlı‘dan sonra olimpiyatlarda yer alan ikinci Türk kadın jimnastikçi olmuştu. Yılmaz, aynı zamanda Türkiye jimnastik tarihinde olimpiyatlara katılmaya hak kazanan en genç jimnastikçi unvanını da elinde bulunduruyor. (ASK)

Tutya Yılmaz kimdir?
16 yaşındayken Bakü’de düzenlenen ilk Avrupa Oyunları’nda Türkiye’yi temsil eden Yılmaz, 50,831 toplam puanla 13. oldu. İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen 46 th Artıstıc Gymnastıcs World Champıonshıps’te yarıştı ve Türkiye’nin Rio 2016 Olimpiyatları’nda temsil edilebilmesi için gerekli olan kotayı aldı. 2016 Yaz Olimpiyatları’na jimnastik dalında katılım hakkı kazanarak, 2012 Londra’ya katılan Göksu Üçtaş’tan sonra, Olimpiyatlarda yer alan ikinci Türk kadın jimnastikçi oldu. Aynı zamanda Türk jimnastik tarihinde Olimpiyat’a katılmaya hak kazanan en genç jimnastikçi oldu. 7 Ağustos 2016 tarihindeki Olimpiyat performansında, atlamada 13,733, asimetrik barda 12,166, denge aletinde 14,500 ve yer hareketlerinde 12,733 olmak üzere toplamda 53,132 puan toplayarak finale kalamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir