Dünya - Futbol - Eylül 28, 2019

FIFA kadın taraftarlar konusunda İran’ı denetlemek için heyet gönderiyor

Futbolun en üst düzey yönetim organı olan FIFA, İranlı kadın taraftarların 10 Ekim’de İran ile Kamboçya arasında oynanacak Dünya Kupası eleme maçını tribünden izlemesine izin verilip verilmediğini gözlemlemek üzere Tahran’a bir heyet göndereceğini açıkladı.

Heyette, Fransız eski futbolcu Youri Djorkaeff’in de olacağı açıklandı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Djorkaeff, “İran şu anda sıcak gündem ve ben de 10 Ekim’de orda olmak üzere hazırlanıyorum” dedi. Djorkaeff, geçtiğimiz hafta FIFA‘nın Orta Doğu’da kadınların futbola katılımını arttırma amacındaki kurumunun başına geçmişti.

Mavi-beyaz renkli İran futbol takımı Esteghlal’i destekleyen ve mavi kız olarak bilinen Sahar Khodayari, kadınların stadyuma girişlerinin yasak olduğu İran’da erkek kılığına girerek stadyuma giriş yaptı. Bu hareketi tespit edilen Khodayari, 2 Eylül’de 6 ay hapis cezasına çarptırıldığını öğrendi mahkeme önünde kendini yaktı. Khodayari, 7 gün hastanede yattıktan sonra 9 Eylül’de yaşamını yitirdi.

Khodoyari’nin intiharı dünya spor kamuoyunda büyük yankı uyandırırken İran’ın uluslararası müsabakalardan men edilmesi yönünde çağrılar oldu.

1979 devriminden beri İran’da kadınların maçlara gitmesi yasak. İran’da sadece belirli sayıda kadına milli maçları izleme izni veriliyor. (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir