Dünya, Futbol

FIFA kadın futbolcuların 14 hafta doğum izni ve maaş hakkını koruma altına alıyor

Alan Savunması

FIFA, yeni istihdam kuralları kapsamında kadın futbolcuların doğum izni haklarının koruma altına alınacağını duyurdu. Yapılan açıklamada, “Yasayla birlikte kadın futbolcunun kulübü, ona doğum sonrası faaliyetini yeniden entegre etme ve yeterli tıbbi destek sağlama yükümlülüğü altında olacak” denildi.

Futbol Paydaşları Kurulu’nun (FSC), FIFA’ya sunduğu reform niteliğindeki yasalar kapsamında kadın futboluna yönelik yeni küresel asgari standartlar oluşturulması hedefleniyor.

Özellikle hamilelikten kaynaklanan hak kayıplarını önlemeyi amaçlayan teklif doğrultusunda kadınlar, en az 14 hafta annelik iznine ayrılacak ve bu süre zarfında sözleşmedeki maaşının 3’te 2’sini alacak.

Kadın koçlar da koruma altına alınıyor

Ayrıca kadın koçların da teklifte resmi sözleşme koruması altına alınması bekleniyor.

“FIFA son 120 yıldır onlarla (koçlarla) hiç ilgilenmedi” diyen FIFA Baş Hukuk Sorumlusu Emilio Garcia, yeni kuralların uluslararası çalışan koçlara fayda sağlayacağını belirterek, “sözleşme daha fazla şeffaflık sağlamayı ve antrenörlere zamanında ödeme yapılmasını amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

Hamile kalan oyuncusunun sözleşmesini fesheden kulübe para ve men cezası

Yükümlülüklerini yerine getirmeyerek, hamile kalan oyuncusunun sözleşmesini sona erdiren kulüp ise para cezası ödemek zorunda kalacak ve bir yıllığına transfer piyasasından men edilecek.

FIFA Baş Hukuk Sorumlusu Emilio Garcia da açıklamasında “”Amaç, kadın oyuncuları doğum öncesinde, sırasında ve sonrasında korumak” ifadelerini kullandı.

Kurallar ocak ayında yürürlüğe girecek

Geçen yıl Dünya Kupası kazanan Amerika Birleşik Devletleri takımından forvet Alex Morgan, ilk çocuğunu doğurduktan dört ay sonra eylül ayında Tottenham ile anlaşarak, bu ay ilk maçına çıkmıştı.

Dünya oyuncuları birliği FIFPro’nun yardımıyla oluşturulan kuralların önümüzdeki ay FIFA Konseyi tarafından onaylanması ve 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesi bekleniyor.

(Euronews)

İlginizi Çekebilir

...
VEDA
...
HDP Milletvekili Oya Ersoy, kadın sporcular hakkında konuştu: “Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar için laiklik yaşamsaldır”
...
Norveçli takıma “şort cezası” veren hentbol federasyonu başkanlarına kadın birliklerinden istifa çağrısı
...
VakıfBank, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 13 isimle temsil edildi

SOSYAL AĞ

Popüler Haberler

...
Fatih Terim’den trans kadın Selin Ciğerci ile evli olan Tuzlasporlu futbolcu Gökhan Çıra’ya transfobik gönderme

1585 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

1510 kere okundu.

...
Pernille Harder Chelsea’de: Kadın futbol tarihinin en pahalı transferi

1470 kere okundu.