Dünya, Futbol

Eşit ücret mücadelesi için Dünya Kupası’nı boykot etmişti, Ada Hegerberg’in mücadelesi film oluyor

Alan Savunması

Kadın ve erkek futbolcular arasında kadınlar aleyhine eşitsizlik yaptığı gerekçesiyle Norveç Futbol Federasyonu ile milli takımı boykot eden Ada Hegerberg’in eşitlik mücadelesi film oluyor.

Ada Hegerberg, kadın ve erkek futbolculara aynı imkanları sunmadığı, erkeklerin daha iyi şartlarda antrenman yaptığı ve erkeklere daha fazla ücret ödediği gerekçesiyle 2017 yılında Norveç Futbol Federasyonu‘nun boykot etmiş ve 2019 Kadınlar Dünya Kupası’nda milli formayı giymeyi reddetmişti.

TIKLAYIN- Norveçli kadın futbolcu Ada Hegerberg, eşitlik mücadelesini sürdürüyor

Kadın futbolunun en iyi oyuncularından biri olarak gösterilen Hegerberg’in bu protestosu küresel çapta büyük ses getirmiş ve daha sonra Norveç Futbol Federasyonu geri adım atmak zorunda kalmıştı. Hegerberg’in protestosu sonrası federasyonu, kadın futbolcularla bir araya gelerek kendilerine erkeklerle aynı imkanların sunulacağını taahhüt etmişti.

TIKLAYIN- Kadın futbolcudan UEFA’ya twerk göndermesi

Ballon d’Or (Altın Top) ödüllerinin kadın futbolculara da verilmeye başlandığı 2018’de, bu ödülü kazanan ilk kadın futbolcu olarak tarihe geçen Hegerberg, federasyonun bu hamlesi sonrasında da protestosundan vazgeçmemişti.

Günümüzde hala milli takım forması giymeyi reddeden Hegerberg’in bu mücadelesi, şimdi belgesel oluyor.

Olympique Lyon forması giyen Hegerberg, durumu Twitter hesabından duyurdu. “My Name is Hegerberg” (Benim Adım Hegerberg) isimli belgeselde, Hegerberg’in federasyonu ve milli takımı boykot süreci ve bu eşitlik mücadelesi anlatılacak.

Milli takımla 60’tan fazla maça çıkan Hegerberg, mücadelesini ilk kez kendi ağzından anlatacak.

Hegerberg’in dünyanın en iyi oyuncularından biri olma yolculuğunun da anlatılacağı belgesel, 2021 yılında ESPN Plus’ta yayıma girecek.

“Ada Hegerberg, saha dışında da dünya standartlarında”

Belgeselin yapımcısı Daniel Sillman, beglesen hakkında şunları söyledi:

“Bu ilham verici filmde Ada’nın olağanüstü ve cesur hikayesini anlatmanın bir parçası olmak benim için bir onurdu. Ada sadece sahada değil, saha dışında da dünya standartlarında. Platformunun; değişimi etkileme ve kariyerini tehlikeye atma gücünü anlama yeteneği, doğru olanı savunmak için güçlü bir ders veriyor”

İlginizi Çekebilir

...
Cinsiyetçi saldırılara maruz kalan yorumcu Karen Carney Twitter hesabını kapattı
...
“Sporu kadın ya da erkek olarak ayırmak doğu değil”
...
VakıfBank’tan 2020’de 47 maçta 45 galibiyet
...
Merve Tuncel, 800 metre serbest stilde olimpiyat A barajını geçti

Popüler Haberler

...
Sebastian Vettel, Türkiye iktidarını ve yargısını eleştirdi: “Türkiye, bu mesajı vermek için doğru bir yer ve bunun nedeni açık”

825 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

750 kere okundu.

...
Galatasaray’dan Barcelona’ya: Aysel Uçkan: “Barcelona’ya gelmek kolay olmadı, savaştım ve kazandım”

750 kere okundu.