Dünya, Futbol

Dünya şampiyonu kadın futbolcu, erkek futbol takımına transfer oldu

Alan Savunması

Dünya şampiyonluğu da bulunan kadın futbolcu Yuki Nagasato, Amerika’dan, ülkesinde mücadele eden erkek futbol takımı Hayabusa Eleven’a transfer oldu.

Kariyerinde FIFA Kadınlar Dünya Kupası şampiyonluğu bulunan Yuki Nagasato, Kuzey Amerika Kadınlar Futbol Ligi takımlarından Chicago Red Stars‘tan Japonya Erkek Futbol Ligi takımlarından Hayabusa Eleven’a transfer oldu.

Hayabusa takımı, Nagasato’nun memleketi olan Japonya’nın Atsugi kentinde bulunuyor ve amatör ligde mücadele ediyor. 

Nagasato bu hamlesiyle, erkeklerle birlikte futbol oynayan kız çocuklarını cesaretlendirmek istediğini söyledi .

Kızların, bu şekilde kendilerini geliştirebileceklerini düşündüğünü söyleyen 33 yaşındaki futbolcu “Erkeklerle futbol oynayan kızlara, kadınların erkek futbol takımında top oynayabileceğini ve onlara meydan okuyabileceği mesajını iletmek istiyorum”. dedi.

Yuki Nagasato: “Bu meydan okumayı dört gözle bekliyorum”

Tokyo‘nun hemen güneybatısındaki Yokohama yakınlarında bulunan memleketi Atsugi’de bir takımda oynamayı dört gözle beklediğini Nagasato, şöyle devam etti:

“Dürüst olmak gerekirse, erkek takımında ne kadar iyi oynayabileceğimi bilmiyorum ancak deneyimlerimden en iyi şekilde yararlanmak için elimden gelenin en iyisini yapacağım. Erkek takımında daha fazla deneyim kazandıkça performansım ve kondisyonum iyileşecek. Bu benim için çok uygun bir zaman ve gerçekten bu meydan okumayı dört gözle bekliyorum.”

“Rapinoe bana ilham verdi”

Amerikalı oyuncu Megan Rapinoe’dan etkilendiğini söyleyen Nagasato, “Cinsiyet eşitsizliği hakkındaki sosyal mesajı ve Rapinoe’nin [2019] Dünya Kupası sırasında vermeye çalıştığı diğer mesajları duymak çok ilham vericiydi. Ben de aynısını nasıl yapabileceğimi düşünüyordum.” diye konuştu.

Yuki’nini ağabeyi Genki’nin de bu transfere yardımcı olduğu öğrenildi. Hayabusa için oynayan eski bir J-League oyuncusu olan Genki, bunun kardeşinin bir hayali olduğunu söyledi.

Genki Nagasato, “On yıldan fazla bir süredir bana nihai hayalinin bir erkek takımında oynamak olduğunu söylüyo. Bu yüzden, bir ağabey olarak, kız kardeşimin hayalini gerçekleştirmesine yardım etmek istedim.” dedi.

İlginizi Çekebilir

...
Pembe Top, bu yıl Neslihan Atagül Doğulu’da
...
Hamileliği sebebiyle tepki alan Carli Lloyd, ilk kez konuştu
...
Cinsel tacize uğrayan poker oyuncusu, canlı canlı yakılarak öldürüldü
...
Siyahi haklarını savunmak için basketbolu bıraktı, hapisten çıkmasını sağladığı muvekkiliyle evlendi

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

495 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

450 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

425 kere okundu.