Dünya, Futbol

Collin Martin, o akşam yaşananları anlattı: “Hakem, ona eşcinsel dediğimi zannederek bana kırmızı kart gösterdi”

Alan Savunması

ABD’de aktif olarak futbol oynayan tek eşcinsel erkek futbolcu Collin Martin, maç içerisinde rakip oyuncu tarafından homofobik hakarete maruz kalmış ve saha içi karışmıştı. Martin, o akşam yaşananları anlattı.

Major League Soccer’ın (MLS) ardından ABD’nin ikinci seviye ligi olan United Soccer League’de (USL) 1 Ekim Pazar günü dünya basınının gündemine oturan bir olay yaşanmıştı.

Phoenix Rising ile San Diego Loyal arasında oynanan maçta Phoenix oyuncusu Junior Flemmings, ABD’de aktif olarak futbol oynayan tek eşcinsel erkek futbolcu olan San Diegolu Collin Martin‘e maç esnasında homofobik bir saldırıda bulununca San Diego Loyal oyuncular, ikinci yarı saha ortasında bir protesto gerçekleştirdikten sonra sahayı terk etmişti.

TIKLAYIN- Collin Martin’e homofobik saldırıda bulunan futbolcunun cezası belli oldu

Martin, olayın ardından o akşam yaşananları anlattı.

Rakip oyuncudan homofobik hakarete maruz kaldığını söyleyen Martin, durumu hakeme anlatmaya çalışırken, hakem tarafından yanlış anlaşıldığını söyledi. “Hakem, ona eşcinsel dediğimi zannederek bana kırmızı kart gösterdi” diyen Martin, o akşam yaşananları şöyle anlattı:

Collin Martin: “Profesyonel futbolculuk kariyerimde maç içerisinde ilk kez işittim

“Phoenix Rising’e karşı oynadığımız maçta, Junior Flemmings ile aramızda yaşanan pozisyonda Flemmings bana ‘Bati boy’ dedi ve bu ‘ibne’ anlamına geliyor. Bu homofobik hakarete ilk kez maruz kalmıyorum ancak sekiz yıllık profesyonel futbolculuk kariyerimde bir oyun sırasında, maç içerisinde ilk kez işittim.

“Bu hakaretin ardından oyunun durduğu ilk anda hakeme rakip oyuncu tarafından eşcinsel bir hakarete maruz kaldığımı anlatmaya çalıştım ancak kafası karıştı ve ona eşcinsel dediğimi zannetti. Bu yüzden bana kırmızı kart gösterdi.

TIKLAYIN-Landon Donovan: Gey olmayan biri, bir geyin ne hissettiğini anlayamaz

“Hakemle anlaştıktan ve dördüncü hakem ile teknik direktörümüze durumu açıkladıktan sonra Junior Flemmings yanıma gelerek eşcinsel olduğumu bildiğini ve bana hakaret etmediğini söyledi. Bu noktada, geri adım attığı ve söylediklerini inkar etmeye çalıştığı çok açık.

Gey olduğumu biliyorsa bana neden hakaret etsin ki?

“O noktadan sonra sadece gerçekten odaklanmak istediğim şey, antrenörlerimin, takım arkadaşlarımın ve organizasyonun tepkisi oldu. Dayanışma içinde sahayı terk etmeleri ve maçı kaybetme konusundaki toplu kararları, bana verdikleri desteği ve bu takımın neye karşı durduğunu çok iyi ifade ediyor.”

İlginizi Çekebilir

...
Olimpik Kadın Boks Milli Takımı’ndan 3 madalya
...
Landon Donovan: “Eğer karşı koymazsanız, bu olaylar yaşanmaya devam edecek”
...
2 yılda 258 bisikletli trafikte can verdi: Kazaların tamamında suçlu araçlar
...
A Milli Kadın Futbol Takımı, Rusya’ya konuk olacak

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

620 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

595 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

555 kere okundu.