Diğer Sporlar, Dünya

Coco Gauff: George Floyd’un talihsiz ölümü hepimizin gözünü açtı

Alan Savunması

George Floyd’un öldürülmesi sonrası haziran gerçekleştirilen Black Lives Matter protestolarına katılan ve burada etkileyici bir konuşma yapan Coco Gauff, protestolar hakkında yaptığı açıklamalara ilişkin konuştu.

16 yaşındaki ABD’li yıldız tenisçi Coco Gauff, ABD’nin Florida eyaletindeki Delray Beach kentinde, George Floyd‘un öldürülmesinin ardından düzenlenen protestolara katılmış ve burada etkileyici bir konuşma yapmıştı.

Haziran ayında “Siyahilerin Hayatları Önemlidir (Black Lives Matter)” protestosuna katılan 16 yaşındaki Coco Gauff, sessizliği tercih edenlerin zalimlerin yanında yer alacağını kaydederek şunları söylemişti:

“50 yıl önce bu protestoyu büyükannem yapıyordu ve 50 yıl geçmesine rağmen hala aynı şeyleri protesto ediyoruz. Ne olursa olsun önce birbirimizi sevmeliyiz. Harekete geçmeliyiz ve platformun küçük ya da büyük olmasına bakmadan sesimizi çıkarmalıyız. Tüm hafta, siyah olmayan arkadaşlarıma harekete nasıl destek olabileceklerini anlattım. (…) Harekete geçmeliyiz. Hepimiz burada protesto yapıyoruz fakat ben henüz oy kullanacak yaşta değilim. Ancak geleceğim için oy kullanmak sizin elinizde.

“Martin Luther King’in de dediği gibi: ‘İyi insanların sessizliği, kötü insanların vahşetinden daha tehlikelidir’. Burada hepimiz kardeşinin, doğacak çocuklarının ve torunlarının geleceği için savaşmalıyız”

Tenisteki başarılarının yanı sıra kort dışında da mücadeleci bir karakter olan ve insan haklarının savunulduğu pek çok yer ve konuda aktif rol üstelenen Gauff, üzerinden yaklaşık iki ay geçtikten sonra, pazar günü gerçekleştirilen bir basın toplantısında Florida’daki bu konuşmasını değerlendirdi.

Coco Gauff: “Sonunda her şeyi anlatabildim”

“Sonunda her şeyi anlatabildim” diyen Gauff, konuşmasına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Biliyor musunuz, gergindim çünkü söyleyeceğim her şey aleyhime kullanılabilirdi ama gönlümden geçen her şeyi söylemek zorundaydım. Bunu istiyordum. Sonunda her şeyi anlatabildim.”

“George Floyd’un talihsiz ölümü hepimizin gözünü açtı fakat şunu size net bir şekilde söyleyebilirim, bu durumu çocukluğumdan beri biliyorum. Büyük annem Yvonne Odom, lisesindeki ilk Afro-Amerikali öğrenciydi ve birçok mitingde haklarımızı aramıştı.”

“Büyükannem sinirliydi, öfkeliydi ama bana daima sakin kalmayı öğretti. Sakin kalmamın önemli olduğunu belirtti. Ona minnettarım.”

İlginizi Çekebilir

...
Nicola Adams: Basında ‘biseksüel’ olarak anılmak sinir bozucu olmaya başlamıştı
...
Lori Lindsey: Trans kadınların sporda yer alması, hiç kimse için tehdit unsuru olmaz
...
Kadın belediye başkanı, mesaiye pedal çevirerek başladı
...
Pembe Top, bu yıl Neslihan Atagül Doğulu’da

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

510 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

455 kere okundu.

...
Dilara Gedikoğlu: Cinsiyet ayrımı sadece sporda değil toplumdaki çoğu noktada karşımıza çıkıyor

440 kere okundu.