Dünya

Bolsonaro’yu protesto etmişti: Carol Solberg’in cezası belli oldu

Alan Savunması

Homofobik, ırkçı ve koronavirüs karşısında aldığı ciddiyetsiz tavırları nedeniyle Jair Bolsonaro’yu protesto eden ve bu sebeple hakkında yargılama kararı çıkan voleybolcu Carol Solberg’in duruşması, dün gerçekleşti. Solberg, mahkemeden “uyarı” aldı.

Brezilyalı voleybolcu Carol Solberg, 21 Eylül’de ülkesinde düzenlenen bir plaj voleybolu turnuvası sonrası verdiği röportajda homofobik, ırkçı ve göçmen karşıtı politikaları ile koronavirüs karşısında aldığı ciddiyetsiz tavırlar nedeniyle devlet başkanı Bolsonaro‘yu “Bolsonaro dışarı” sözüyle protesto etmişti.

TIKLAYIN- Carol Solberg tepkilere yanıt verdi: “Hükümete karşı konuşmaya ve öfkemizi haykırmaya hakkımız var”

Bunun üzerine Brezilya Voleybol Konfederasyonu (CVB) bir açıklama yaparak Solberg’i kınamış, bazı hükümet yanlısı yurttaşlar da Bolsonaro’ya seslenerek Solberg’in spor bursunun kesilmesi istemişti.

Tartışmalar sürerken Solberg hakkında Spor Yüksek Mahkemesi‘nde (STJD) yargılanma kararı çıkmıştı ve ilk duruşma dün gerçekleşti. Duruşma Kovid-19 tedbirleri kapsamında internet üzerinden gerçekleşti.

Talimatname gereği 6 turnuvadan diskalifiye olmanın yanı sıra 100.000 Brezilya reali (15.000 euro) para cezasıyla karşı karşıya kalan Solberg, dünkü duruşmada sadece “uyarı” cezası alarak ağır yaptırımlardan kurtuldu.

“Sporcular, politika ve din hakkındaki görüşlerini belirtmek için sahada değil”

STJD başkanı Otacilio Soares, “Bunu tekrar yaparsa, cezası daha ağır olabilir” yorumunda bulundu. Soares, “Orada, politika veya din hakkındaki duygularınızı ifade etmek için değilsiniz. Sporcular, bu görüşlerini sosyal medyada konuşabilir ve kimse orada görüşleri nedeniyle onları yargılayamaz ancak bir spor organizasyonda bunu yapamazlar” dedi.

Carol Solberg: “Pişman değilim”

Özellikle Güney Amerika’da son günlerin en önemli gündem maddelerinden biri olan Solberg ise bu eyleminden ötürü pişman olmadığını söyledi. Solberg, o günü şöyle anlattı:

“Bronz madalya kazandığım için çok mutluydum ve röportajımı verdiğim sırada, tüm neşeme rağmen Brezilya’da olan her şeyi, tüm yangınları, Amazon’u, Pantanal’ı ve Kovid-19 kaynaklı ölümleri düşünmeden edemedim. Yanı sıra içimde diğer her şeye karşı tamamen kendiliğinden bir üzüntü ve kızgınlık çığlığı belirdi. Yaptığım şeyden pişman değilim”

İlginizi Çekebilir

...
Olimpik Kadın Boks Milli Takımı’ndan 3 madalya
...
Landon Donovan: “Eğer karşı koymazsanız, bu olaylar yaşanmaya devam edecek”
...
2 yılda 258 bisikletli trafikte can verdi: Kazaların tamamında suçlu araçlar
...
A Milli Kadın Futbol Takımı, Rusya’ya konuk olacak

Popüler Haberler

...
Başörtüsüyle spor yapan hâfıza linç girişimi: “İzlerken utandım, sen kadınsın, edebini bileceksin!”

620 kere okundu.

...
İngiltere’de gündem: Kadın spor yorumcuları

595 kere okundu.

...
12 yaş altı kız futbol Takımı erkekler liginin şampiyonu oldu

555 kere okundu.