Diğer Sporlar - Dünya - 3 hafta ago

Boks tarihinin ilk eşcinsel boksörü Orlando Cruz’un belgeseli yapıldı

Florida merkezli İspanyol televizyon kanalı Telemundo, cuma gecesi, açık kimlikli ilk eşcinsel profesyonel boksör Orlando Cruz’un belgeselini yayımladı.

Kanalda her cuma yayımlanan Boxeo Telemundo isimli program, her hafta ulusal boks yıldızlarından birinin hikayesine yer veriyor.

Belgeselin afişi

Ülkenin en çok izlenen boks kanalında yayımlanan programın cuma günkü bölümünde, 2012’de eşcinsel olduğunu açıklayarak açık kimlikli ilk eşcinsel profesyonel boksör olan Orlando Cruz’un belgeseline yer verildi.

Belgeselde, Porto Rikolu boksörün kariyerinde yaşadığı birçok unutulmaz an, izleyicilerle buluşturuldu

2002 Porto Riko Olimpiyat Oyunları‘nda ülkesi adına çıktığı 8 maçı da kazanarak rekor kıran Cruz’un, özellikle 2012’de eşcinsel olarak açılması ile bu açılmadan sonra çıktığı ilk maça odaklanıldı.

“Eşcinselliğime gurur duyuyorum”

Cruz, yönelimini duyurduktan sonra çıktığı pek çok maçta, kıyafetinde LGBTİ+ları simgeleyen öğelere yer verdi. 2013’te Orlando Salido ile karşılaştığı maçtan bir görüntü.

Porto Rikolu boksör, 2012’de Usa Today’e verdiği demeçte, eşcinselliğiyle şu sözlerle dile getirmişti:

“24 yıldan fazla bir süredir savaşıyorum ve yükselen kariyerime devam ederken kendime karşı dürüst olmak istiyorum. Boksu bir spor olarak gören ve bu alanda profesyonel bir kariyer düşünen çocuklar için olabileceğim en iyi rol modeli olmaya çalışıyorum. Her zaman gururlu bir Porto Rikolu oldum ve olacağım. Her zaman gururlu bir eşcinsel adam oldum ve olmaya da devam edeceğim“.

Eski dünya şampiyonu böksör, yönelimini duyurduktan sonra ülkede gündem olmuş ve bu duyuruyu yaptıktan sonra çıktığı ve Jorge Pazos ile karşılaştığı maç büyük ilgiyle izlenmişti.

Belgeselde, Cruz’un 8 zaferinden biri olan, 2016’da Alejandro Valdez’e karşı oynadığı karşılaşmaya da yer verildi.

Bu karşılaşmanın önemi, yalnızca Cruz’un galip gelmiş olması değildi. Galibiyetinin ardından maç sonunda WBO NABO şampiyonluk kemerini alan Cruz, bu kemeri almaya ve sonrasındaki kutlamalara, sırtına LGBTİ+ bayrağını alarak çıkmış ve büyük bir coşku yaşamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir