Diğer Sporlar - Dünya - Eylül 2, 2019

”Sanırım Beşiktaşlı bazı yöneticiler kulübün paralarını kendi hesaplarına geçirdi”

Geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayla, Mart ayından beri maaşlarının ödenmediğini ve bu durumun duyulmaması için yöneticiler tarafından tehdit edildiklerini belirten Beşiktaş Kadın E-Spor LoL takımı oyuncusu Natalie Kristiansen, konuyla ilgili yeni bir açıklama yayımladı. Kristansen, Beşiktaş yönetimini dolandırıcı kuruluşlara benzetirken, Beşiktaşlı bazı yöneticilerin kulübün paralarını kendi hesaplarına geçirmiş olabileceklerini iddia etti. Ayrıca Kristiansen, mesaj yoluyla konuştuğu bir yöneticiyi de dolandırıcılık suçladı.

Beşiktaş Kadın LoL takımından ”Stratospanda” kullanıcı isimli Natalie Kristiansen, geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yayımlamış ve Mart ayından beri maaşlarının ödenmediğini söylemişti.

TIKLAYIN- Beşiktaşlı kadın sporcular: ”Mart ayından beri maaşlarımız ödenmiyor, tehdit ediliyoruz”

Kristiansen açıklamada, Mart ayında ilk aksama gerçekleştiğinde, yöneticilerin bunun banka değişikliğinden kaynaklandığını ve bir daha yaşanmayacağını söylemesine rağmen hala daha maaşlarının ödenmediğini belirtmiş, ayrıca yöneticiler tarafından, bu durumu kamuoyuna duyurmaları takdirde maaş alamayacakları yönünde tehdit edildiklerini söylemişti.

Beşiktaş E-Spor Kadın LoL takımındaki bir diğer oyuncu olan ”Komedyja” kullanıcı isimli Olimpia Cichosz da bu iddiaları doğrularken Kristiansen’in bu açıklamalarına kulüpten henüz bir yalanlama gelmedi.


”Sözleşmeli oyuncunuzu dolandırmak hakkında konuş”

Kristiansen, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından konuyla ilgili ”Güncelleme: Beşiktaş, oyuncularına ödeme yapmıyor” başlığıyla yeni bir açıklama yayımladı. Bir önceki açıklamasından sonra yönetimin maaşları ödemeye dair yeni bir adım atmadığını söyleyen Kristiansen, Beşiktaş için ”dolandırıcı kuruluş” benzetmesi yaparken mesaj yoluyla konuştuğu bir yöneticiyi de dolandırıcılıkla suçladı. O mesajların ekran görüntüsünü paylaşan Kristiansen, açıklamasının ilk kısmında şunları söyledi:

Dolandırıcı kuruluşlara karşı durabilecek konumda olmayan, kiralarını ödemek ve herhangi bir şekilde ailelerine yardım etmek için paraya ihtiyacı olan tüm oyuncuları düşünmenizi istiyorum. Alacaklarımızı ödeyeceklerine dair bir gizlilik sözleşmesi imzalamamızı istemeleri normal bir durum, ancak X tarihte aylık maaşımızın yatması gerektiğini söyleyen sözleşmelerimiz varken hiçbir şey imzalamamalıyız. E-Spor’un bir noktada diğer sporlar kadar ciddi olmasını istiyorsak, insanların bu şekilde davrandıklarını duyurmalıyız.”

Kristiansen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, dolandırıcılıkla itham ettiği Beşiktaşlı yöneticilerden biriyle yaptığı konuşmanın ekran görüntüsünü de yayımladı.

Kristiansen ile dolandırıcılıkla itham ettiği Beşiktaşlı bir yönetici
arasında geçen bir diyalog

”Beşiktaş bencil olmayı seçti”

Açıklamasının ikinci kısmında, bir önceki açıklamadan sonra alacaklarıyla ilgili bir çözüm bulmak için yöneticilerle iletişime geçtiğini ve e-spor takımındaki kadın oyuncuların alacakları ödendiği takdirde açıklama metnini sileceğini söyleyen Kristiansen, buna rağmen yöneticilerin sporcuların alacaklarını ödemekle ilgilenmediğini söyledi.

Kristiansen, açıklamasının ikinci kısmında duruma dair dört madde sıraladı. Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün, E-Spor oyuncularının maaşlarının ödenmediğini bilmesine rağmen tepkisiz kaldığını belirten Kristansen, açıklamasının ikinci kısmında şu ifadelere yer verdi:

”Bana öyle geliyor ki Beşiktaş bir süredir durumun farkındaydı ama buna rağmen bencil olmayı seçti. Umarım bu onlar için işe yarar.

1Onlar, kendilerine dava açmamın bir işe yaramayacağını bildiklerini itiraf ediyorlar. Bu yüzden hukuki yolları kullanacağımı söylediğimde ”hiçbir yere gidemezsin” diyerek beni engellemeye çalışmıyorlar.

2- ‘Ödemelerinizi birkaç gün içinde yapacağız.’ Evet, kesinlikle. Mart ayından beri söylediğiniz gibi değil mi?

3- Görünüşe göre şirkete zarar verdim ve bunu telafi etmemi istiyorlar. Bu yüzden anlaşmanın kendilerine düşen kısmını yerine getirmiyorlar. Peki en başından beri durum hakkında dürüst olmaya ve ödeme yapamayacağınızı oyunculara söylemeye ne dersiniz?

4– Her ay maaşımın ödenmesi gerektiğini söyleyen bir sözleşmem varken susmam için bir anlaşma imzalamamı ister misiniz?”


”Bazı yöneticiler paraları kendilerine sakladı”

Kristiansen, açıklamasının son kısmında oldukça önemli iddialarda bulundu. Yatırımcılar tarafından kulübe 800 bin dolar yatırılmasına rağmen Beşiktaşlı yöneticilerin neden hala oyuncuların maaşlarını ödemediğini anlayamadığını söyleyen Kristiansen, bazı yöneticilerin bu paraları kendi zimmetlerine geçirmiş olabileceklerini söyledi:

”Sanıyorum ki Beşiktaş için oynayan insanların ödeme için farklı tarihler aldıklarını ve belirtilen tarih geldiğinde her zaman oyalandıklarını da belirtmek gerekir.

”Ayrıca, yönetici veya sahiplerin, yatırımcılar tarafından kulübe yatırılan 800 bin dolardan fazla parayı nasıl kaybettiklerine dair hiçbir fikrim yok. Sanırım bazı yöneticiler paraları kendilerine sakladı.”

Açıklama metnine buradan ulaşabilirsiniz. (ASK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir