Dünya - Futbol - Kasım 6, 2019

Avustralyalı kadın futbolcuların eşit ücret mücadelesi zaferle sonuçlandı

Avustralya Kadın Milli Futbol Takımı ile Avustralya Futbol Federasyonu ile uzun süredir süren eşit ücret görüşmeleri sona erdi. Görüşmeler sonunda federasyon, Avustralya Kadın Milli Futbol Takımı oyuncularına erkek milli futbol takımı oyuncuları ile eşit oranda ücret vermeyi kabul etti.

Avustralya Kadın Milli Futbol Takımı oyuncuları, 2015 yılında erkek milli futbol takımı oyuncuları ile eşit oranda ücret almak için Avustralya Futbol Federasyonu’ndan görüşme talebinde bulunmuş ancak federasyon bu talebi reddetmişti. Bunun üzerine ise oyuncular grev karar almış ve o dönem federasyona büyük bir gelir getirmesi beklenen ABD Kadın Milli Futbol Takımı ile oynanacak hazırlık maçına çıkmamıştı.

Bu gelişmenin ardından federasyon, oyuncuların görüşme talebini kabul etmiş ve eşit ücret pazarlıkları başlamıştı.

Yaklaşık 4 yıldır süren görüşmeler geçtiğimiz günlerde kadın futbolcuların zaferiyle sonuçlandı. Avustralya Futbol Federasyonu ile oyuncular sendikası olan Avustralyalı Profesyonel Futbolcular (PFA), Çarşamba günü son kez bir araya geldi. Taraflar, ”Toplu Pazarlık Anlaşması” olarak adlandırılan görüşmeler çerçevesinde ticari gelirlerin her iki takım için de yüzde 50/50 oranında pay edilmesi konusunda anlaştı.

TIKLAYIN- Ali Safa Korkut yazdı: ”Kadınlar Dünya Kupası’nın toplam para ödülü Erkekler Dünya Kupası ödülünün yüzde 7,5′i oranında”

Federasyon, dünyada bir ilk olan anlaşma çerçevesinde tüm ticari anlaşmalardan elde edilen kazançları her iki takıma da eşit oranda dağıtacak. Anlaşma kapsamında erkek milli takım oyuncuları ile kadın milli takım oyuncularına ticari gelirlerin yüzde 40’ı ve yüzde 10 oranında da başarı ödülü ödemesi yapılacak.

Bu anlaşma öncesi erkek milli takımı oyuncularına daha büyük bir pay verilirken anlaşmayla birlikte gelirler her iki takım için de yüzde 50/50 oranında pay edilecek. Ayrıca bu anlaşmayla birlikte kadın oyuncuların kazançlarında yüzde 30’luk bir artış gerçekleşmiş olacak.

”Eşsiz bir anlaşma”

Anlaşma sonrası CNN’e konuşan Avustralya Futbol Federasyonu Başkanı Chris Nikou, futbolun cinsiyet farkı gözetmeksiniz herkesin oyunu olduğunu söyledi. Nikou, ”Bu anlaşma eşitlik, fırsat ve kapsayıcılık gibi değerleri yaşamamız ve yaşatmamız için atılmış büyük bir adım. bu gerçekten eşsiz bir anlaşma ve tüm yaş gruplarındaki erkek ve kadın milli futbol takımlarımızın yanı sıra Serebral Palsi Milli Takımıza kadar tüm takımlarımızı kapsıyor” ifadelerini kullandı. (ASK)

2018’de Rusya’da düzenlenen FIFA Erkekler Dünya Kupası’nda dağıtılan toplam ödül 400 milyon dolar, şampiyon olan takıma verilen ödül ise 38 milyon dolar idi. Geçtiğimiz yaz ABD’nin şampiyonluğuyla sonuçlanan 2019 Kadınlar Dünya Kupası’nda dağıtılan toplam para ödül ise sadece 30 milyon dolar idi. Yani Erkekler Dünya Kupası’nda dağıtılan toplam para ödülünün yalnızca yüzde 7.5’i. Şampiyon takıma verilen ödül ise 4 milyon dolar olarak belirlenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir